מטע שקד

חלקת המטע במשק המודל בנויה משלוש חלקות משנה אשר המשותף לכולן הוא פיתוח של שיטות גידול מודרני של שקד עם דגש חזק על חקלאות ידידותית לסביבה. בחלקה שלושה נושאים שונים הקשורים בגידול שקד: טיפול בעשבים, עמידות טבעית למזיקים והתמודדות עם טמפרטורה גבוהה ומחסור במים.

חלקת העשבים: בחלקה 15 דונם של הזן מתן אשר מצטיין בפרי איכותי, גדול וטעים והזן (פרי פיתוח של נווה יער) יכול להפרות את עצמו. החלקה נטועה ללא עצי מפרה ובה נבחנות שיטות טיפול ידידותיות לסביבה כנגד עשבים. הניסוי בנוי ממספר טיפולים הכוללים בין היתר טיפול בשריפה, טיפול קונבנציונלי, קלטור על גבי הגדודית וביקורת ללא טיפול מונע נגד עשבים. חצי מהחלקה נזרע בעשבי כיסוי בין השורות והחצי השני מטופל כנגד עשבים.

חלקת השקד הערבי: בחלקה זו נבחן זן נדיר של שקד המותאם במיוחד לגידול בתנאי מדבר. לזן זה תכונות מיוחדות רבות המאפשרות לו לשרוד בתנאים של חורף וקיץ חמים ומיעוט של מים. אנו מנסים לבחון האם ניתן לשלב את התכונות הנ"ל בזני השקד התרבותי ולייצר זני מכלוא שישולבו בהם כל התכונות המיוחדות הללו בכדי לייצר זנים המתאימים לגידול בתנאי מדבר.

חלקת השקד העמיד לצרעת השקד: צרעת השקד היא מזיק הגורם לנזק כבד לפרי השקד ומחייבת ריסוסים הפוגעים בסביבה ובבריאות האדם. במחקרים קודמים זיהינו באוסף של נווה יער זני שקד שיש להם עמידות חלקית אולם מובהקת כנגד צרעת השקד. בחלקת המודל אנו בוחנים טיפוסי מכלוא של שקד שבהם אנו לומדים את ההורשה של תכונת העמידות כנגד צרעת השקד ומנסים ליצור זנים איכותיים שיש להם עמידות כנגד צרעת השקד.

נושאים נחקרים בתחום מטעים

תת קטגוריה

תת קטגוריה​

תחומי ידע בפלטפורמה

פעילות בפלטפורמה

השקד הערבי

שמחים לשתף בלינק למאמר ראשון של יחידת המטעים בהובלת ד"ר דורון הולנד וד"ר תמר אזולאי שמר מהניסויים בפלטפורמה של משק המודל – השקד הערבי. דורון:

קרא עוד »