גידולי כיסוי / שירות כמדכאי עשביה במטע שקד

גידולי כיסוי (שירות) של שיבולת שועל ובקיה נזרעו על הגדודיות במטע השקד, עד למרחק של בערך 30 ס"מ משורת העצים. יתרונותיהם של גידולי הכיסוי הם רבים, אולם בניסוי זה נבדקה השפעתם כמדכאי עשבייה.

כדי לנהל את העשבייה על שורת העצים השתמשנו בקלטרת אצבע. בין השורות נזרעו בכל המטע גידולי כיסוי/ שירות של שיבולת שועל, בקיה ותלתן.יעילות צמחי הכיסוי בדיכוי עשביה טמונה בכך שהצמחים שנזרעו על הגדודית (שיבולת שועל ובקיה) הינם בעלי כושר תחרות גבוה.

גידולי הכיסוי זרענו בדצמבר, ובמהלך החורף הגדודיות בטיפול זה אכן כוסו לחלוטין בשיבולת שועל אשר צמחה ודיכאה את הצימוח של עשבים. עם זאת, נצפה הבדל משמעותי בצימוח גידולי הכיסוי בין המפנה הדרומי של הגדודית למפנה הצפוני, ככל הנראה עקב קרינת השמש הגבוהה יותר במפנה הדרומי.

באמצע מרץ כוסחו הגדודיות, אך גידולי הכיסוי התחדשו עקב האביב רב המשקעים שחווינו השנה.

נאלצנו לכסח את הגדודיות כפעמיים נוספות על מנת לדכא את גידולי הכיסוי לחלוטין.

גידולי הכיסוי אכן מילאו את מטרתם, ולאחר הכיסוח כיסו את הקרקע בביומסה רבה אשר סיפקה חיפוי קרקע משמעותי והפחיתה באופן משמעותי את כמות העשבייה על הגדודית. טיפול זה נמצא כיעיל, ויישאר כחלק מממשק ניהול העשבייה במטע גם בשנה הבאה. יש לציין בצורה מיוחדת את הדיכוי הגבוה של התפתחות הקייצת, עשב שהיה בעייתי במיוחד בשאר הטיפולים, ובכלל במטעים.

כתב: עמוס גנז, במסגרת עבודת מחקר לתואר שני.

מנחי העבודה ד"ר רן לאטי ופרופ' חנן איזנברג, יחידה לחקר עשבים, מרכז מחקר נווה יער.

 

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »