גידולי מספוא חדשים

ענף המספוא הוא אחד מענפי גידולי השדה החשובים בארץ. חיטה לתחמיץ היא גידול המספוא העיקרי המהווה כ- חמישים אחוז משטחי המספוא. קיים צורך בצמחי מספוא נוספים בעלי יתרון אגרוטכני או תזונתי אשר יוכלו להוות אלטרנטיבה לחיטה לתחמיץ.

הוספת גידולי מספוא חדשים תרחיב את מחזור הגידולים ובכך תפחית בעיות של עשבים ומחלות.

במשק המודל בוחנים גידולי מספוא חדשים ושוקדים על פיתוח פרוטוקולי גידול. כמו כן, בוחנים גידולים שהיקף גידולם מצומצם ולא נחקרו דיים וזנים חדשים של גידולים קיימים.
גידולי המספוא החדשים חייבים להיות רווחים עבור החקלאי ולכן נבחנים גם בהיבט הכלכלי.

כאשר בוחנים גידול חדש יש לחשוב ולקחת בחשבון היבטים שונים מעבר להיבט החקלאי. לדוגמא, ההיבט הסביבתי. לדוגמא כאשר מטפחים מין מקומי בעל יכולת האבקה זרה קיים החשש כי תכונות טיפוח כמו עמידות לקוטלי עשבים עלולות לעבור לאוכלוסיית הבר וליצור בעיה של ממש בשדות החקלאיים.

היבט נוסף הוא רווחת בעלי החיים: גידול מספוא חדש אשר נבחן לא אמור בהכרח להוות מנת מספוא עיקרית אלא יכול להוות תוסף מזון אשר חלקו במנה נמוך יחסית אך הוא בעל ערך מוסף מבחינה תזונתית ורפואית.

כתבה: לימור אלמוג

גידולי מספוא חדשים במשק המודל

 

 

 

 

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »