גידולי שירות במחזור גידולי שדה

מה הם גידולי שירות?

פרקטיקה מקובלת בחקלאות משמרת הינה כיסוי הקרקע בעזרת גידולי שירות (גידול כיסוי) המאפשרים בניית ביומסה המגנה על פני הקרקע מפגעי הסביבה (סחיפה, חימום יתר ותחרות עם עשבים בלתי רצויים),  לאורך כל השנה בדומה למערכות טבעיות. יצירת כיסוי הקרקע יכול להתבצע בעזרת עשביית בר או זריעה של מינים תרבותיים (כמו שיבולת שועל, תלתן וכו') בין העצים המסחריים במטע ובכרם או בין גידול לגידול בגד"ש.
בארץ פרקטיקה זו תופסת יותר ויותר מקום במטעים ובכרמים אך בגד"ש אינה בשימוש.

יתרונות

היתרון הבולט ביותר של שימוש בצמחי שירות הוא שמירה על יכולת חידור מי הגשם לקרקע, הקטנת הנגר העילי וקצבי סחף קרקע.
מעבר ליתרון משמעותי זה, לגידולי שירות יש יתרונות רבים ומגוונים:
שיפור מבנה הקרקע, צבירת חומר אורגני בקרקע, מיתון משרעת הטמפרטורה היומית של הקרקע ועלייה בקיבול המים הזמינים לצמח בקרקע, עלייה במגוון המינים העל והתת קרקעי, הפחתה בזליגה של חומרי הדברה ודשן מהשדה לסביבה הקרובה, תחרות והפחתה בכמות עשבים שאינם רצויים בחלקה.

מטרה

המטרה שלנו במשק המודל במרכז מחקר נווה יער היא אימוץ פרקטיקה אגרונומית זאת במחזור הגידולים בגד"ש לשיפור הקימות ועמידות של החקלאות הישראלית גם בתנאי אי הודאות של שינויי האקלים, תוך למידה והתאמה לתנאי החקלאות בעמק.

סרטון הסוקר תהליך למידה בניהול גידולי שירות במחזור גידולי שדה:

פרקטיקת ניהול צמחי שירות

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »