התמודדות עתידית עם הזחל הורוד בעזרת רעיה על השלף

הכנסת כותנה למחזור הגידולים בחקלאות משמרת/ מחדשת, ללא עיבודים היא אתגר גדול בגלל  מזיק מפתח – הזחל הורוד (הלקטית ורודה) . המחקר מתעתד לפתח פרוטוקול להתמודדות עם שאריות כולל הלקטים, באמצעות רעייה של בקר לבשר על שלפי הכותנה. בגידול כותנה קונבנציונלי מקובל עם סיום הגידול לקצוץ את השלפים ולהצניעם בחריש. נהוג להעריך שממשק זה מוביל להפחתה של 95% מאוכלוסיית המזיק אך עלותו הכספית והסביבתית רבה. רעיה של בקר בחלקות הכותנה הראתה בעבר יעילות גבוהה בהורדת עומס הלקטים בשדה (היכן שהלקטית חורפת), אך פרקטיקה זו עדיין משולבת עם חריש. ישנם חקלאים הנוהגים לסלק שלף על ידי גיבוב קש הכותנה לחבילות המאוחסנות במתבן, אך קיים חשש שהלקטית תגיח מתוך החבילות  בעונה העוקבת ויהיה אילוח מחדש של השדות.

במשטר של חקלאות משמרת/מחדשת שבה רוצים להימנע מעיבודי קרקע, צריכים פתרון להורדת האוכלוסייה השורדת של הלקטית ללא החריש. במחקר שמובל ע"י רוחי רבינוביץ ממשקי העמק ובשיתופם של מדריך הגידול אור רם  ומיכאל אקסלור ממועצת הכותנה, גיל אשל, אביב אשר (מו"פ צפון) תיבחן לראשונה בצורה הוליסטית, האפשרות של שילוב רעייה בשדות הכותנה ככלי להתמודדות עם מזיק מפתח זה ובמקביל להציע לבוקרים הרחבת סל אזורי המרעה בסתיו המאפשר הזנה איכותית לבקר לאחר קטיף הכותנה. המחקר הממומן ע"י קרן המדענית הראשית מתחיל כבר בעונת גידול זו וימשיך לעקוב אחר הימצאות הליקטית גם בשנה העוקבת בחלקות טיפולי הבסיס של משק המודל.

פרוטוקול הגידול שיפותח במחקר זה  יאפשר הרחבת שילוב כותנה במחזור גידולים במשטר רב שנתי של חקלאות משמרת המבוססת על גידולי שירות רציפים, ללא פליחה.

בתמונות: ניסוי צד לבחינת לחץ רעיה על שלף כותנה שבוצע השנה על ידי שותפי המחקר בעין חרוד.

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »