חישה מרחוק לאפיון והערכת מדדי צימוח

חישה מרחוק מוגדרת כיכולת למדוד או לחקור אובייקט מסוים מבלי לגעת בו.    במחקר חקלאי השימוש בטכנולוגיות חישה לאפיון והערכת מדדי צימוח זוכה לעניין רב ובאמצעותו ניתן לבצע מעקב אחר התפתחות הצומח ברמת הצמח הבודד, בהיקפי שטח מסחריים.

ההתקדמות בטכנולוגיה בשנים האחרונות הובילה לעליה בזמינותם של כלי טיס כמו רחפנים המאפשרים להפיק מידע תמונתי עבור מספר רב של צמחים הגדלים תחת תנאי שדה. תהליך הפקת המידע מתבסס על עיבוד מידע תמונתי ממצלמה שמותקנת על גבי הרחפן והפקת מדדי צימוח, מרחבים (שטח עלווה) או ספקטרליים (עוצמת החזר ואינדקסים צמחיים).

שימוש במידע זה מאפשר למפות עשבים רעים בשדה, אזורים עם הצצות חלשות של הגידול ולעקוב אחר חיוניות הגידול לאורך העונה. כל אלו יאפשרו לחקלאי לקבל החלטות על בסיס מידע אמין, לטפל, לדשן ולהעריך את מצב הגידול באופן מדויק ונקודתי תוך חסכון בחומרי הדברה ועבודה של כלים מכניים בשדה.

 חלקות טיפולי הבסיס במשק המודל.
אדום = קרקע         צהוב = צימוח חלש  ירוק = צימוח בינוני  כחול = צימוח חזק

 

בתמונה מופיעות חלקות טיפולי הבסיס עם צמחי כיסוי/ גידולי שרות  לעומת חלקות ללא צמחי כיסוי/ גידולי שירות לפני זריעת  הגידול המסחרי.

 

כתב וצילם באמצעות רחפן: שלומי אהרון.

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »