חקלאות מחדשת במשק המודל

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה מטאורית בשימוש של המונח 'חקלאות מחדשת' (Regenerative Agriculture) בעולם ולאחרונה גם בישראל.

החקלאות המחדשת מוגדרת כגישה חקלאית לשיקום מערכות לייצור מזון, הרואה במערכת הייצור בכללותה אורגניזם חי. גישה זאת כוללת אלמנטים הלקוחים מפרקטיקות השייכות לעולמות מוכרים יותר, כמו אגרואקולוגיה, חקלאות בת קיימא, חקלאות משמרת, פרמה-קלצ'ר וחקלאות ביו-דינמית. החקלאות המחדשת מתמקדת בבריאות הקרקע ובעיקר בהתחדשות השכבה העליונה שלה, הגדלת המגוון הביולוגי העל- והתת-קרקעי, שיפור איכות וזמינות המים בקרקע, שיפור שירותי המערכת האקולוגית, הגדלת אצירה של פחמן בקרקע (Carbon sequestration), והגברת החוסן של המערכת לשינויי אקלים.

ד"ר גיל אשל מהתחנה לחקר הסחף והמוביל את פלטפורמת טיפולי הבסיס בגד"ש במשק המודל, ד"ר יעל לאור המנהלת המדעית של משק המודל, ורשימה גדולה של שותפים מנווה יער, מכון וולקני, אוניברסיטת בן גוריון ושה"ם, זכו למימון תכנית המחקר הראשונה שלהם בעולם החקלאות מחדשת, במימון קרן המדענית הראשית של משרד החקלאות.

המטרה המרכזית של המחקר הרב תחומי זה היא להגדיר, לאפיין ולפתח מערך איסוף נתונים אמין של הפעילות החקלאית המחדשת המתהווה בישראל, בהתבסס על משק המודל ורשת חוות לווין.

המטרות הפרטניות הן: להגדיר ולאפיין את ספקטרום החקלאות המחדשת בישראל במטעים, כרמים, בגד"ש, ושטחי מרעה; לבנות רשת שיתופית של חוות לווין שמקדמות ממשקי חקלאות מחדשת; לחבר פרוטוקולים, להגדיר סט קריטריונים ולהקים מערך לדיגום, מדידה, ושיתוף נתונים; לקדם החלפת ידע עם חוות הלווין באמצעות סדנאות וביקורים הדדים; לשקלל את כלל המשתנים על מנת להעריך את התרומה היחסית של הפעולות האגרונומיות השונות על יעדי החקלאות המחדשת.

נאחל להם הצלחה באתגר הגדול שלקחו על עצמם.

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »