מערכת חכמה לדיגום אופטימלי של הקרקע כבסיס לחקלאות מדייקת

איגי ליטאור, אסף ישראלי ועפר שיר, מיגל – מכון מחקר בגליל והמכללה האקדמית תל חי

מטרת העל של חקלאות מדייקת:

מטרת העל של חקלאות מדייקת היא להגדיל את היבול וההכנסה מחד ולצמצם את הפגיעה הסביבתית מאידך. להשגת מטרה זו יש לכמת את השונות המרחבית של הקרקע ברמת השדה.

השערת המחקר:

השערת המחקר גרסה שניתן לצמצם את עלות דגימת הקרקע ע"י שימוש מושכל באיסוף נתונים נלווים כגון מוליכות חשמלית נדמית וחישה מולטיספקטרלית.

בחינת השערת המחקר:

בחינת השערת המחקר בוצעה בשדה גד"ש בשטח של 370 דונם במשק מודל בחוות נווה יער. המחקר הראה את ההיתכנות של חלוקת השטח לארבעה אזורי ממשק וניהול כאשר השונות הקרקעית בכל אזור ממשק קטנה באופן משמעותי מהשונות שבין אזורי הניהול. נבנתה פלטפורמה חישובית מתקדמת לפי עיקרון חזית פארטו שזיהתה 22 מקומות אופטימליים לאפיון השונות המרחבית של השדה. הקרקעות נדגמו ונערכה אנליזה של חומר אורגני, קבול קטיונים חליפים, מרקם, זמינות אשלגן, זרחן וחנקן, pH, תכולת רטיבות, גיר, ESP, SAR, מוליכות חשמלית וצפיפות נפחית בארבעה עומקים שווים מפני הקרקע ועד לעומק 120 סמ'. מודל רגרסיה לקלסיפיקציה הראה הצלחה של- 91% במיון אזורי הממשק והניהול בעומק הרדוד.

השלב הבא במחקר:

בשלב הבא של המחקר נפתח מערכת של הדשייה אופטימלית במטרה לייתר את בדיקות הקרקע ובצורה זו להוריד באופן משמעותי את התשומות החקלאיות.

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »