ניטור קינון תנשמות

אחד היעדים של משק המודל בנווה יער, הוא הפחתת השימוש בחומרי הדברה נגד מכרסמים. תנשמות ידועות כאמצעי מרכזי בבקרת מכרסמים. תנשמות הן חיות בר והגורם המגביל שלהן הוא מקום קינון, לכן הצבת תיבות קינון היא הדרך להגדיל את האוכלוסייה. כמדי שנה, במסגרת המיזם הלאומי לשימוש בתנשמות כמדבירות ביולוגיות בחקלאות, נערך סקר ניטור תיבות קינון של תנשמות בכל רחבי הארץ. לניטור בנווה יער הגיע הצוות הוותיק- קובי מירום ורמי חביב.
במטע של נווה יער ממוקמת תיבת קינון המאוכלסת ע"י תנשמות מזה מספר שנים ברציפות. התיבה הוצבה בשטח המטע ביוזמתם של ד"ר דורון הולנד וכאמל חטיב. השנה, בעת הניטור נמצאו שם שלושה פרחונים בוגרים, ללא ההורים. הפרחונים מטובעים, נשקלים ונמדדים, ומושבים במקצועיות לתיבה לאחר מספר דקות.

בשטחים החקלאים של מרכז מחקר נווה יער, סביב משק המודל, מוקמו בסתיו האחרון שלוש תיבות נוספות, אחת מהן אוכלסה, אך במועד הניטור הייתה ריקה והכילה כמות גדולה של צנפות אשר נלקחו לצורך זיהוי ומיפוי בעלי החיים הנטרפים על ידי התנשמות.

כתב: רונן כפיר

 

 

לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »