סיכום עונת גידול כותנה בחלקת טיפולי הבסיס

  • בשעה טובה סיימנו עונה מאתגרת של גידול כותנה מזן פימה ארוכת סיב. תודה ל'זרעי ישראל' ולתיווך של אור רם על הזרעים שהתקבלו כתרומה. הכותנה נזרעה באפריל עם מזרעת מונוסם (מדגם  (NG-M לאחר מעבר של סטריפ טילר (strip tiller) בחלקות של גידולי השירות שגידולם הסתיים כחודש ימים לפני זריעת הכותנה. בעקבות עצירת הגשמים וההתחממות היחסית בחודש פברואר הוחלט על סיום מוקדם של גידולי השירות (תערובת של שעורה ואפונה) מתוך השיקולים הבאים: (1) מניעת אובדן מים בקרקע; (2) סיום גידולי השירות טרם פריחת האפונה במטרה להשאיר את החנקן שנקשר בקרקע; (3) להימנע מהבשלת גרעיני השעורה, שמהווים מזון לנברנים ומקור לעשב חורף.
  • לאורך עונת גידול הכותנה נתקלנו באתגרים רבים מהצצה חלקית ומאוחרת של הכותנה בחלקות של גידולי השירות, נזקים של נברנים וחולדים ובעיות קשות של השתלטות של חבלבל השדה בעיקר בחלקות  17 ו-  18. מסיבות פנים-ארגוניות נוצרו פערים בטיפול בעשבייה מה שדרש עבודת עישוב ידני בהיקף גדול בעיקר בחלקות גידולי השירות (אפס עיבוד). לאור זאת, עלה מסיכום הביניים של היבולים שבחלקות גידולי השירות (אפס עיבוד) הייתה הפחתה ביבול של כ- 38% ביחס לחלקות המעובדות בצורה קונבנציונלית.
  • השנה, בזכות הצטרפותו של שחר ברעם למשק המודל דרך מספר תוכניות מחקר שמומנו לאחרונה, התחלנו במעקב רציף אחר ריכוז החנקן במי ההשקיה שמקורם במאגר אבן. במהלך הניטור הסתבר שמי המאגר (העשירים בחנקן) סיפקו למעשה את כל יחידות החנקן הדרושות עבור הגידול, כך שבשנה זו הוספנו רק ארבע יחידות חנקן בתחילת העונה בחלקות גידול הכותנה (טיפולי בסיס) ובחלקות גידול התירס (חקלאות מדייקת).
לוגו משק מודל

מנהל המחקר החקלאי, מרכז מחקר צפון נווה יער, ת.ד 1021, רמת ישי, 3009500.

טלפון: 04-9539595

רשתות חברתיות:

כנסים נוספים

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק 2019

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-31.12.19 בנווה יער. נושא הכנס היה בחינה ופיתוח של מורינגה מכונפת כגידול חקלאי

קרא עוד »
כנס חקלאי העמק

כנס חקלאי העמק 2018

כנס חקלאי העמק בחסות מרכז חקלאי העמק ומרכז מחקר נווה יער נערך ב-4.12.18 בנווה יער. נושא הכנס היה משק מודל לחקלאות בת קיימא כגשר בין

קרא עוד »